ew Facebookta Arkadaşlarımı Nasıl Gizlerim? - instagram-takipci.com
Site icon Instagram Çevrimiçi Destek

Facebookta Arkadaşlarımı Nasıl Gizlerim?

Reading Time: 2 minutes
5/5 - (1 vote)

Sosyal medya uygulamaları arasında en eskilerinden olan ve şuan en çok kullanıcıyı bünyesinde barındıran Facebook, her zaman birçok yeniliğin öncüsü oluyor. Bunun yanında da gizliliğe son derece önem veriyor. Sizin bilgilerinizi başkalarıyla paylaşma konusunda bazı noktaları size bırakıyor ve bazı istatistikleri de başka kullanıcıların gizliliği adına sizinle de paylaşmıyor. Zaman içinde herkesin başına dert olmuştur Facebook arkadaşlarının herkes tarafından görülmesi. Bu durumun önüne geçmek için Facebook üzerinden oldukça kolay. Dünyanın en büyük sosyal medya yapılanması olan Facebook üzerinden arkadaşlarınızı nasıl gizleyeceğinizi öğrenebilirsiniz. Bunun yanında sadece arkadaşlarınız değil de takip listenizin de gizlenebileceği bir yöntem olarak da kullanabilirsiniz. Arkadaş listenizin ve takip listenizin gizlenmesi için izlemeniz gereken yol oldukça basittir.

İçindekiler

Facebook Arkadaşları Gizleme Özelliği

Facebook her ne kadar sanal bir ortam olsa da hayatımızın yoğun bir parça haline geldi. Bir bakıma özel hayatın bir parçası olan Facebook gizlilik insanlar için oldukça önemli bir konudur. Özellikle de profil sayfasında insanlar fotoğraflarının gizliliğine nasıl önem veriyorsa arkadaş listesinin de gizliliğine dikkat ediyor. Biz de size Facebook arkadaşları gizleme özelliğini nasıl kullanacağınızı anlatacağız.

Facebook profilinizde yer alan Arkadaşlar bölümünde Arkadaş listesi, takip ettiklerin ve takipçiler bölümü yer alıyor. Facebook arkadaş listesi gizliliği bölümünde herkese açık, arkadaşlar, sadece ben, özel ya da kendi oluşturduğunuz gruplara göre düzenleyebilir ve gizleyebilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmek için şunları yapmalısınız:

Facebook arkadaşları gizleme bölümünde yer alan ayar sekmelerinin ne işe yaradığına değinelim:

Herkese Açık: Herkes, arkadaş listenizde olmayan kişiler bile profilinize girerek arkadaş listenizi görebilir.

Arkadaşlar: Sadece seninle arkadaş olan kişiler listenizi görebilir.

Tanıdıklar Hariç Arkadaşlar: Bu bölüm biraz ilginçtir. Aile bireyleriniz ya da akraba olarak eklediğiniz kişiler arkadaş listenizi göremez. Diğer arkadaşlarınız listenize yine erişebilir.

Sadece Ben: Sizden başka kimse arkadaş listenizi hiçbir türlü göremez.

Özel: Bu bölümde özel olarak isim girerek arkadaş listenizi gören kişileri belirleyebilirsiniz. Birden fazla isim girebilir ve seçtiğiniz kişilerin arkadaş listenizi görmesini sağlayabilirsiniz.

Listeler: Belirlediğiniz listelerde bulunan kişiler arkadaşlarınızı görebilir. Listeleri belirlemek de sizin elinizdedir.

Kimler Neyi Paylaşabilir?

Facebook arkadaşları gizleme özelliğinden başka gönderilerinizden sonra Herkese açık seçeneği varsa arkadaşınız olmayan insanlar da görebilir. Hatta profiliniz açıksa arama motorlarında da çıkabilir. Bunu kısıtlamak adına da arkadaşlarınızı seçebilir ve yukarıdaki özel seçeneklerin hepsini belirleyebilirsiniz.

Oynadığınız Oyunlar

Facebook üzerinde oynadığınız tüm oyunların ve kullandığınız tüm uygulamaların listesini bir pencerede görebilirsiniz. Burada paylaşımların kimler tarafından görüldüğünü de ayarlayabilirsiniz. Bu ayar sayesinde oyunu ya da uygulamayı kurup kurmadığınızı görmelerini engelleyebilirsiniz. Uygulama ya da oyun artık tarafınızca kullanılmıyorsa, yanda bulunan çarpı simgesi sayesinde silebilirsiniz. Uygulamayı kullandığınızı kimsenin görmesini istemiyorsanız sadece ben seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Facebook arkadaşları gizleme özelliğini devreye sokmanız oldukça basittir. Facebook yönetimi bu alanda gizliliğe oldukça önem veren bir platform. Bu yüzden aileniz de olsa herkese karşı sizi koruyan politikalar her zaman ana odak noktası oldu. Facebook arkadaşları gizleme özelliğini istediğiniz zaman düzenleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Facebook Sayfa Yöneticiliği Ayarları Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Exit mobile version